top of page
Image by Matt Nelson

סיירת המקלטים

רחובות

הרשות בה פועלת התוכנית

הנבחרת החברתית הינה תכנית שנתית של מרכז הצעירים 'הפלטפורמה' ברחובות. במסגרת התכנית נבחרים 10 סטודנטים המעוניינים לפעול עבור צעירים וצעירות בעיר ושהינם מעורבים בקהילה. הסטודנטים עוברים הכשרה ולאחר מכן מובילים פרויקטים חברתיים בעיר שמטרתם חיבור הקהילה.

הסטודנטים נפגשים פעמיים בשבוע למפגשי הכשרה ותכנון של הפרויקטים. בתחילת שנה כלל הסטודנטים יוצרים פרויקט משותף ולאחריו שני פרויקטים נוספים בזוגות. סה"כ הנבחרת מייצרת 11 פרויקטים חברתיים בכל שנה. הפרויקטים כולם אינם מתוקצבים כלל, וחלק מהאתגר של הסטודנטים הוא למצוא דרך להוציא אותם לפועל ללא תקציב. עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל וגיוס חלק מהמלגאים למילואים, הוחלט במרכז הצעירים לשנות את סדר הפעילות ולהתחיל את השנה בהובלת פרויקטים בזוגות.

אחד הפרויקטים הזוגיים היה 'סיירת המקלטים'. מתוך התנדבות הסטודנטים בחמ"ל העירוני בתחילת המלחמה, עלה הצורך הדחוף לדאוג לתושבי העיר למיגון ראוי, בייחוד בשלב הראשון שבו היו אזעקות מרובות. היו פניות רבות לגבי בעיות במקלטים, מקלטים חסומים או מקלטים שמשמשים כמחסן של אחד הדיירים שלא בהסכמת הבניין כולו, מקלטים שלא היו מחוברים לחשמל ומים ומקלטים מוזנחים מאוד.

עם ההחלטה להקים את סיירת המקלטים, התחילו המלגאים במיפוי של המקלטים שהיו זקוקים לשיפוץ. לאחר בניית רשימה התחלתית, רובה של מקלטים בשכונות עם מצב סוציו אקונומי נמוך, יצרו הסטודנטים קשר עם דיירי הבניינים וקיבלו את הסכמתם לכניסה למקלט ושיפוצו. בכל בניין אליו פנו הייתה היענות מיידית של הדיירים, ברבים מהבניינים סייעו הדיירים ברכישת ציוד ניקיון, צביעה ושיפוץ. בנוסף סייעו העירייה ברכישת הציוד הדרוש כששופצו מקלטים ציבוריים, ומתנדבים רבים גויסו ותרמו מזמנם ויכולתם.

בכל אחד מהמקלטים ששופצו ניתן היה לראות שינוי ושיפור מיידי. הדיירים כולם היו אסירי תודה. בעקבות הפרויקט הוקמו ועדי בית בבניינים שלפני כן לא היה בהם שום גוף שדאג לרווחת הדיירים, כמו כן בחלק מהבניינים גויס כסף לשכירת שירותי ניקיון קבועים למקלט ולשטח הציבורי.

info.png

תקציר התוכנית

שיפוץ מקלטים המשמשים את תושבי העיר והבטחת מיגון ראוי לתושבים.

goal (1).png

מטרות התוכנית

דיירי בניינים בשכונות קשות יום שהמקלטים שלהם שופצו

העיקרי:

כלל תושבי העיר שזכו במקלטים ציבוריים ראויים יותר

המשני:

user (3).png

קהל היעד

שני מלגאים הובילו את הפרויקט מתחילתו ועד סופו. נוסף אליהם גויסו מתנדבים רבים, ביניהם בעלי מקצוע שסייעו בעבודות המים והחשמל.

grandson (1).png

מספר מלגאים מעורבים

לנבחרת החברתית נבחרים סטודנטים בני המקום, שיש להם פניות להשתתף בתכנית. בנוסף, הנבחרת מיועדת לסטודנטים בעלי מוטיבציה, רצון ליזום ולהשפיע ובעלי אכפתיות לעיר ותושביה.

girl (1).png

רקע וידע ייחודי של המלגאים

 • מפעל הפיס

 • עיריית רחובות

users (1).png

שותפים עיקריים ליישום התוכנית

Image by Priscilla Du Preez

הפרויקטים של הנבחרת אינם מתוקצבים. במקרה של הפרויקט הזה מכיוון שאחד המקלטים ששופצו היה מקלט בקרבת מרכז הצעירים, נתרמו על ידי המרכז מעט חומרי ניקיון. מלבד זאת כלל החומרים (נורות, צבע, ציוד צביעה וניקיון ועוד) נתרמו על ידי מתנדבים או גויסו על ידי דיירי הבניינים.

dollar.png

תקציב שנתי נדרש

 • השלב הראשון בהוצאת הפרויקט לפועל לאחר זיהוי הצורך הראשוני היה מיפוי המקלטים הנזקקים לשיפוץ.

 • בשלב השני נוצר קשר עם דיירי הבניינים המועמדים לשיפוץ, הושגה הסכמתם וגויסו מתנדבים וחומרים לשיפוץ.

 • בשלב האחרון, לאחר השיפוץ, הוקפד על שמירה על קשר עם הדיירים ווידוא כי המקלט משמש אותם ודבר לא חסר.

footprint.png

שלבים עיקריים ליישום התוכנית

 • מיון: מיון המלגאים לנבחרת החברתית נעשה בכמה שלבים. בשלב הראשון הגשת מועמדות וסינון ראשוני. בשלב השני, אלו שנתוניהם מתאימים עוברים ראיון ראשוני בו מובהרים הדרישות והתנאים להשתתפות בתכנית וקבלת המלגה. המעוניינים מגישים לאחר השיחה טופס מועמדות קצר עם פרטים אישיים והסבר הרצון להשתתף בתכנית וכן כרטיס פרויקט בו עליהם לתעד רעיון לפרויקט המתאים לצעירים ויכול לחבר את קהילת צעירי רחובות. בשלב השלישי והאחרון מגיעים המועמדים ליום ראיונות שכולל ראיון אישי ותרגילי דינמיקה קבוצתית שלאחריו נבחרים עשרת המשתתפים בתכנית.

 • הכשרה: התכנית מתחילה בשני מפגשי הכנה הכוללים בעיקר היכרות וגיבוש. לאחר מכן נערכים שישה מפגשי הכשרה עם מנחת קבוצות שהינה יזמית חברתית המלמדת אותם ומסייעת להם בגיבוש רעיון לפרויקט הקבוצתי, הנעה לפעולה, אבחון עצמי, העלאת רעיונות ועוד. ההכשרה מייצרת את הצעדים הדרושים להוצאת פרויקט לפועל.

 • ניהול שוטף: המלגאים מלווים בשוטף על ידי רכזת המעורבות החברתית ומרכז הצעירים. בחלק מהזמן המלגאים מלווים גם על ידי מנחת הקבוצות.

 • סיום שנה: לקראת יוני-יולי, עם סיום הפרויקט האחרון, מבוצעת הפקת לקחים מקיפה וסיכום התהליך השנתי לפרטי פרטים.

gears (1).png

תהליכי ניהול והפעלת מלגאים

 • גיוס סטודנטים בעלי יכולת הנעה חברתית וניהול פרויקטים.

 • גיוס מנחה מוצלחת

 • ליווי המלגאים לאורך כל התהליך.

 • איתור צורך אמיתי מהשטח. השנה, פרוץ המלחמה הוביל לרצון מוגבר לעשות ולהשפיע על החיים בעיר.

key (3).png

מפתחות להצלחה ביישום התוכנית

 • הוצאת פרויקט לפועל ללא תקציב. זה חלק ממודל הפעילות של הנבחרת, הדבר מהווה אתגר למלגאים בכל פעם והם לומדים להתגבר עליו ולצמוח ממנו.

 • אתגר בגיוס מתנדבים לעבודה במקלטים.

goal (2).png

אתגרים ביישום המודל

סתיו ארונוב מזג, רכזת מעורבות חברתית, מרכז צעירים 'הפלטפורמה', רחובות

050-8773006 | stav@haplatforma.org.il

 

אביעד נגר, יוזם פרויקט 'סיירת המקלטים'

054-5630223 | aviadnagar@outlook.co.il

סרטון שיפוץ המקלטים

contact-book (1).png

פרטי איש קשר להעמקה נוספת

bottom of page